Marsikdo je med vožnjo mimo opozorilnih digitalnih tabel, ki merijo hitrost, opazil, da se hitrost na tabli ne ujema s hitrostjo, ki jo kaže njegovo vozilo. Podobno neskladje lahko opazimo tudi v aplikacijah za merjenje hitrosti na telefonu. Zakaj pride do tega?
V skladu z mednarodnim standardom merilniki hitrosti v avtomobilu ne smejo kazati hitrosti, nižje od dejanske, smejo pa kazati do deset odstotkov višjo hitrost. Večina proizvajalcev zato namenoma nastavi merilnike tako, da kažejo nekaj odstotkov višjo hitrost in vozniku s tem ponudi malce varnostnega območja pred kršitvijo prometih predpisov.
Merilne table izmerijo dejansko hitrost, aplikacije kot je Google Maps pa izračunajo hitrost s pomočjo sistema GPS, ki spremlja lokacijo vozila in s tem omogoča zelo natančen izračun.
A čeprav zdaj vemo, da nam naš avto malce laže o naši hitrosti, se na to ne smemo zanašati, ker je razlika namenjena prav temu, da še vedno nismo prehitri, četudi nam števec uide malce čez omejitev. Nič ni narobe, če mislimo, da vozimo 50 km/h, pa v resnici vozimo 46 km/h, narobe pa je, če v resnici vozimo prehitro.
Prijava omogoča lažje komentiranje.